ESWL ile BÖBREK VE İDRAR YOLU TAŞLARININ KIRILMASI

İdrarın içinde bulunan bazı kimyasal maddelerin (Kalsiyum, Ürik asit gibi) kristalleşip çökmesi sonucu ortaya çıkan katı oluşumlara böbrek taşı diyoruz.Bu katı oluşumlar bazen fazla büyümeden idrarla atılır ve kişinin sağlığını etkilemez.Bazen de böbrekte birikerek taşlaşır ve gittikçe büyüyerek kendiliğinden düşme şansını kaybeder.Bu taşların idrar yollarını tıkaması halinde şiddetli ağrılar, bulantı, kusma ve ateş görülebilir.Böbrek ve idrar yolu taşları zamanında tedavi edilmezse;böbrekte kalıcı hasara sebep olur.

TAŞ OLUŞUMUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER

 • KALITIM : Böbrek taşı olan hastaların %25 inde aile hikayesi vardır.
 • YAŞ VE CİNSİYET : Böbrek ve idrar yolu taşları en sık 20-40yaşları arasında görülür.Erkeklerde kadınlardan 3 kat daha sık görülür.
 • COĞRAFYA : Dağlık,çöl ya da tropikal bölgelerde taş hastalığı daha çok görülür.
 • HAVA VE İKLİMSEL FAKTÖRLER : Yüksek sıcaklık terlemeyi arttırarak, konsantre idrara sebep olur.Bu da idrarda kristalleşmeyi arttırarak taşoluşumunu kolaylaştırır.
 • SU TÜKETİMİ : Taş oluşumunu kolaylaştıracak faktörlerden birisi de yeterli su tüketiminin olmamasıdır.Az su içen kişilerde taş oluşumu daha sık görülmektedir.
 • BESLENME : Fazla miktarda purin kalsiyum ve fosfat içeren gıdalarla beslenmelerde taş hastalığı daha sık görülür.
 • MESLEK :Hareketsiz bir işte çalışanda daha çok, fizik aktivitesi fazla (hareketli)olan bir işte çalışanda daha az böbrek taşı görülmektedir.
 • HORMONAL BOZUKLUKLAR : D Vitamini fazlalığı ve paratiroid hormonu fazlalığında, idrarla kalsiyum atılışı arttığından, taş oluşmasına sebep olabilirler.

BÖBREK TAŞININ BELİRTİLERİ

AĞRI : Tıkanıklık yapan böbrek taşları bazen şiddetli ağrılara sebep olur.Ağrı ile birlikte bulantı ve kusma da olabilir.
ATEŞ : Taşa bağlı olarak enfeksiyon (iltihap) oluşmuşsa; ateşte olabilir.Yine enfeksiyona bağlı olarak sık idrara çıkma, idrarda yanma görülebilir.
İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ : İdrar tetkikinde idrarda kan hücreleri görülür.

BÖBREK TAŞININ TEDAVİSİ

 • İLAÇLI TEDAVİ : 5mm den küçük olan taşlar ilaç ve iğne tedavisi ile düşürülebilirler.Ürük asit taşı olan hastalarda ilaçla taşı eritmek mümkün olabilir.Diğer taşlar (kalsiyum ve sistin) ilaçla eritilmesi mümkün değildir.
 • AMELİYATLA TEDAVİ : Böbrek ve idrar yolu taşları açık ya da kapalı ameliyatla tedavi edilebilir. 
 • AMELİYATSIZ TEDAVİ –ESWL İLE TAŞ KIRMA

 ESWL NEDİR ? : Vücut dışından uygulandan ses dalgaları ile ameliyatsız taşkırma yöntemidir.Son 25-30 yıldan beri uygulanan bir yöntem olan ESWL %80 gibi başarılı sonuç verdiğinden yaygın olarak uygulanmaktadır.

ESWL NASIL UYGULANIR

İşlem öncesi hastaya kuvvetli bir ağrı kesici yapılır, sonra makinaya alınır.Ortalama 30 dakika sonra hasta makinadan kaldırılır.15-20 dakika dinlendirildikten sonra hasta günlük yaşantısına devam edebilir. 1 hafta sonra kontrole çağrılır. Böylece tedavi devam eder.

Beden dışı şok dalgaları (ESWL) ile taş kırma, idrar yolu taşlarının tedavisinde evrim yaratmıştır.ESWL tedavisinin devreye girmesi ile taşa bağlı ameliyatlar büyük ölçüde azalmıştır.Bu yöntemle böbrek , üreter ve mesane taşları başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

About the Author :

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH