ESWL Nedir

ESWL tedavisi, ilk defa 1980 yılında Chaussy tarafından, Münih’te modern ürolojiye kazandırılmıştır. Kullanıma girmesinden sonra açık böbrek ameliyatlarında büyük bir azalma kaydedilmiş ve bu toplam taş tedavisinin %3-5 ini oluşturmuştur.

Yıllar içerisinde tüm dünyada kullanımı, taş kırma makinalarının geliştirilmesiyle de belirgin bir artış göstermiş ve en önemli tedavi seçeneklerinden birini oluşturmuştur. ESWL tedavisinin prensibi ultrason diğer bir deyğişle ses dalgalarıdır. Bu şok dalgaları, fizik kurallarına göre, sıvı ortam içerisinde daha şiddetli etki edeceğinden taşa çarpıp onu parçalaması esasına dayanır. Böylece bu ses dalgaları tek bir hedefe doğru yönelirler ve sapma göstermezler.

ESWL Tedavisi ve Sonrası Hakkında Herşey Burada

ESWL Tedavisi Nedir

eswl-ses-dalgasi

ESWL Tedavisi

Taş şikayeti olan hastalar direkt olarak veya tedavilerini isteyen bir doktor aracılığı ile başvurabilirler. Öncelikle Röntgen ve laboratuvar tahlilleri değerlendilen hastalar eğer taşları ESWL ile tedaviye uygunsa ESWL programına alınırlar.(Taşların kırılmasında başarı oranı taşın bulunduğu yer, yapısına, büyüklüğüne göre değişim gösterir.)

İdrar yollarında önemli bir tıkanıklık var ve idrar akımı çok rahat değilse veya kırılacak taş çok büyükse(genellikle 1,5 cm üzerinde ise) çoğunlukla genel anestezi altında mesaneden idrar yoluna girilerek DJ kateter denilen ince bir tüp konur.Bu tüp idrar akışını kolaylaştırarak kırılan taş parçalarının kolay atılmasını sağlar.Bu DJ kateteri taşın büyüklüğü ne olursa olsun tek böbrekli hastalara uygulanmalıdır. Böylece hastanın durumuna hakim olduktan sonra ESWL programına alınır.

Taşın yerine büyüklüğüne ve kimyasal yapısına göre birkaç seans ESWL uygulanır. Seanslar arasında kontrol filimleri(Düs grafi veya usg) çekilir. Taşın tamamen kırılıp düştüğü görülür ,böylece tedavi sonlandırılır

ESWL Sırasında Ne Olmaktadır

eswl-sirasinda-olanlar

ESWL Sırasında Ne Olmaktadır

Tedavi sırasında Litotripter (Taş Kırma Cihazı) tarafından vücudun dışında bir şok dalgası oluşturulmakta ve hastaya temas eden bir su yastığı aracılığıyla vücut içine yansıtılmaktadır. Taşkırma cihazının jeneratörünün kapalı ve küçük bir ortamda (hava veya su içerisinde) oluşturduğu ani enerji salınımı; yüksek enerji dalgalarına (şok dalgası) neden olmaktadır.

Şok dalgasının su veya benzer yoğunluktaki (örn. insan vücut dokuları) dokuların içerisinde yayılımı ve ilerlemesi akustik Fiziği kanunlarına uygun olarak gerçekleşir. Şok dalgasının vücut içerisinde akustik dirençleri farklı dokular arasında (yumuşak doku-taş)ilerlemesi doku sınırlarında (taşın yüzeyinde) sıkıştırma kuvvetinin doğmasına neden olur. Oluşan bu sıkıştırma kuvveti rastlanılan dokunun (idrar yolundaki taş) gerilme direncinden yüksek olması durumunda taşın ön yüzünde çatlama meydana gelir. Şok dalgasının taşın arka yüzüne geçen kısmı geri yansıyarak taşta çatlama ve kırılmaya neden olmaktadır. Şok dalgasının içinden geçtiği diğer dokulara herhangi bir zararı bulunmamaktadır. ESWL sırasında amaç taşı 1mm. den küçük fragmanlara ayırarak ağrısız ve sorunsuz bir şekilde idrarla atılmasını sağlamaktır.

ESWL sırasında taş cihazın ekranında görüntülenir, odaklama yapılarak şok dalgalarının ulaşması gereken yer belirlenir ve işleme başlanır. ESWL hastanın yatışı ve anestezi almasını gerektiren bir tedavi değildir.

ESWL Sonrası Önlemler ve Öneriler

ESWL Sırasında Ağrı Olur mu?
ESWL Sonrası Önlemler ve Öneriler

ESWL uygulaması sonrasında 1-2 gün idrar kanlı gelebilir. Hasta günde en az 2 litre su içerek, ilaç kullanarak ve yürüyüş yaparak taşların düşmesine yardımcı olmalıdır.

Taş kırma işlemi bittikten sonra hastaya yeni taş oluşmaması için gerekli bilgiler verilir.3 ay ara ile kontrole gelmesi önerilir takibi yapılır.

ESWL Nasıl Uygulanır

ESWL Tedavisi

ESWL Nasıl Uygulanır

X-Ray odaklamalı makinalarda Skopy cihazları aracılığıyla taş tespit edilir ve vücuda yaklaştırılan içi su dolu bir balon ve balon içinde meydana gelen patlamalar bir noktada odaklanır. Bu şekilde taşın kırılması sağlanır. ** USG odaklamalı makinalarda ise Ultrason aracılığıyla taş tespit edilir ve koordinatları bilgisayara gönderilir. Su dolu çanağın içindeki elekrodlarda meydana gelen patlamalar bir noktada odaklanarak hedef alınan taşın parçalanmasını sağlar.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH